PrintPrint This Page

Thanks To All Who Participated in the Bridging The Gap 2014

There were 121 entries and 93 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show Winners 

BOS - Beer

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Joe Martin Eine Kleine Deutsche Pilsen 2A: German Pilsner (Pils)
2nd Jason Davis Saison Des Pluies 16C: Saison Bay Area Mashers
3rd Jeremy Pendrey North Peak Black Lager 4C: Schwarzbier DOZE

BOS - Cider

No entries are eligible.

BOS - Mead

No entries are eligible.

Other Overall Winners

Grand Prize

One of the best of show round beers will be selected by the head brewer of Berryessa Brewing to be brewed at Berryessa Brewing and entered into GABF as a Pro-AM beer.

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Joe Martin Eine Kleine Deutsche Pilsen 2A: German Pilsner (Pils)

Winning Entries 

Table 1: Light Lager (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Nick McGuire N2MA Dortmunder Export 1E: Dortmunder Export Greenbelt Brewers Association
2nd Virg Redman PPB PAL 1C: Premium American Lager
3rd Virg Redman PPB Dortmunder 1E: Dortmunder Export

Table 2: Pilsner (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Joe Martin Eine Kleine Deutsche Pilsen 2A: German Pilsner (Pils)
2nd Virg Redman PPB Pils 2A: German Pilsner (Pils)
3rd Charlie Barrett Celebration Pilsner 2B: Bohemian Pilsener Elk Grove Brewers Guild

Table 3: Amber and Dark Lager (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jeremy Pendrey North Peak Black Lager 4C: Schwarzbier DOZE
2nd Ian Elliott Samsquanch Dark Lager 4C: Schwarzbier Greenbelt Brewers Association
3rd Virg Redman PPB Vienna Lager 3A: Vienna Lager
HM Jonathan Fuller Umlaut 3B: Oktoberfest/Marzen Greenbelt Brewers Association

Table 4: Light and Amber Hybrids (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Virg Redman PPB Wheat 6D: American Wheat or Rye Beer
2nd Will Stone Cali Common 7B: California Common Beer
3rd Tim Dozier Cream Ale 6A: Cream Ale PUBS

Table 5: British Ale (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jason Davis Prowse’s Best Bitter 8B: Special/Best/Premium Bitter Bay Area Mashers
2nd Jason Davis Toots Mild 11A: Mild Bay Area Mashers
3rd Virg Redman PPB IRA 9D: Irish Red Ale

Table 6: Porter (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Zack Frasher Busty 12B: Robust Porter The Brewing Network
2nd Charlie Barrett Celebration Porter 12B: Robust Porter Elk Grove Brewers Guild
3rd Jamie Blankenship Lunch Break Brown 12A: Brown Porter Greenbelt Brewers Association

Table 7: American Pale Ale (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
2nd Mark Aichele 5280 Pale Ale 10A: American Pale Ale
3rd Zack Frasher Lupulin Shift 10A: American Pale Ale The Brewing Network

Table 8: American Amber and Brown Ale (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tim Dozier Amber Ale 10B: American Amber Ale PUBS

Table 9: Belgian Strong Ale (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jason Kelly My Light Beer 18E: Belgian Dark Strong Ale Gold Country Brewers
2nd Schuyler Campbell
Co-Brewer: Patrick Bennett
Fluffy 10 18E: Belgian Dark Strong Ale BAM
3rd Ian Elliott Peter The Destroyer 18E: Belgian Dark Strong Ale Greenbelt Brewers Association

Table 10: Strong Beer (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ian Elliott Dead Men And Sinners 13F: Imperial Stout Greenbelt Brewers Association
2nd Jeremy Pendrey Flatfoot 19C: American Barleywine DOZE
3rd Joey Vida CaT Stout 13F: Imperial Stout Greenbelt Brewers Association

Table 11: IPA and IIPA (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Zack Frasher Alpha Hopmega 14C: Imperial IPA The Brewing Network
2nd Daniel Langmaid American IPA 14B: American IPA Bay Area Mashers
3rd Tim Dozier IPA 14B: American IPA PUBS

Table 12: Stouts (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Schuyler Campbell
Co-Brewer: Patrick Bennett
El Nino Stout 13E: American Stout BAM
2nd Jeremy Pendrey JT Oatmeal Stout 13C: Oatmeal Stout DOZE
3rd Justin Bosch Sinful Pilgrim 13C: Oatmeal Stout GBA

Table 13: Belgian French Ale (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jason Davis Saison Des Pluies 16C: Saison Bay Area Mashers
2nd Joseph Hill Sageson 16C: Saison

Table 14: Wheat, Fruit, Herb, Spice, Vegetable (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Aidan Harrison Chocolate Vanilla Porter 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Worts of Wisdom
2nd Cory Meyer Summer Thyme 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer GCBA
3rd Joey Vida Plum Yum 20A: Fruit Beer Greenbelt Brewers Association

Table 15: Sour, Smoked, and Wood-Aged (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jason Valdez
Co-Brewer: Frank Puchalski
Gorbachev’s Birthmark 22C: Wood-Aged Beer Elk Grove Brewers Guild
2nd Jeremy Pendrey Cave Beer Smoked Porter 22B: Other Smoked Beer DOZE
3rd Jason Kelly Hiding In The Closet 22C: Wood-Aged Beer Gold Country Brewers